W przeszłości Inowłódz miał duże znaczenie wynikające z usytuowania na granicy trzech jednostek administracyjnych oraz w miejscu przeprawy na Pilicy. Gród inowłodzki był najdalej na południe wysuniętym skrawkiem Ziemi Łęczyckiej i bronił przejścia przez Pilicę z Małopolski. Na podstawie badań archeologicznych można przyjąć, że jego metryka sięga „czasów plemiennych". Pierwsza źródłowa wzmianka o Inowłodzu pochodzi z 1145 roku.
- Szczegóły
- PROMOCJA
Legenda wiąże początki Spały z łowami polskich władców, którzy w pogoni za zwierzyną trafili na malowniczą, śródleśną osadę. Przekazy historyczne wywodzą nazwę tej miejscowości od nazwiska Spałów - właścicieli młyna stojącego nad strumieniem Gać i wzmiankowanego już w 1511 roku.
- Szczegóły
- PROMOCJA
W latach okupacji ziemie byłego województwa piotrkowskiego jak i cały kraj były objęte działaniem wojsk hitlerowskich. Na naszym terenie znajdowały się obiekty o dużym znaczeniu strategicznym: szlaki kolejowe i drogowe, pozycje obronne i rejony koncentracji wojsk polskich oraz ośrodki zaopatrzenia wojskowego. Tu też głównie nacierały podstawowe siły hitlerowskie na Warszawę. Obrona tego obszaru należała do grupy operacyjnej "Piotrków z armii "Łódź" i jednostki rezerwowej armii "Prusy".
- Szczegóły
- GCI
Strona 1 z 2
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- Następny artykuł
- koniec