Pozostałość z czasów rezydencji łowieckiej cara Aleksandra III. Wzniesiona z czerwonej cegły na planie koła o wysokości 36 m, dominuje nad centrum Spały. Do wieży przylega parterowy budynek dawnej pompowni. Obiekt powstał w ramach zespołu rezydencjonalnego obejmującego między innymi: pałac, koszary, elektrownię wodną.
- Szczegóły
- PROMOCJA
Symboliczna mogiła Marii Wielopolskiej, żony hrabiego Władysława Wielopolskiego, rządcy carskiej rezydencji w Spale. Granitowy krzyż i nagrobek upamiętniają miejsce zakończenia ziemskiego życia hrabiny po wykryciu jej romansu z carskim oficerem. Hrabina Maria Wielopolska została pochowana w rodzinnym grobowcu Wielopolskich na Powązkach.
- Szczegóły
- PROMOCJA
W niedalekiej odległości od centrum Spały stoi monument ułożony z głazów. Dwa z nich, z inicjałami cara Aleksandra III z datą 1894.IX.14, wskazują na przypisanie go czasom polowań carskich w lasach rezydencji spalskiej. Wskrzeszenie tradycji myśliwskiej św. Huberta zainicjował prezydent Ignacy Mościcki.
- Szczegóły
- PROMOCJA
Drewniana leśniczówka wybudowana w 1983 roku w stylu zakopiańskim. Panteon pamięci poświęcony walce i męczeństwu leśników i drzewiarzy polskich w okresie II wojny światowej. W trzech salach znajdują się zdjęcia, chorągwie, urny oraz inne pamiątki upamiętniające pomordowanych leśników i ich rodziny. Przed budynkiem znajduje się pomnik przedstawiający postać leśnika, dłuta Zbigniewa Władyki.
- Szczegóły
- PROMOCJA
Strona 1 z 3
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- 3
- Następny artykuł
- koniec