W wyniku realizacji projektu nastąpi konserwacja i utrwalenie ruin zamku oraz częściowa rekonstrukcja wybranych elementów dawnej struktury oraz adaptacja części możliwych do pozyskania pomieszczeń.
Utrwalone ruiny zamku po częściowej rekonstrukcji wybranych odcinków muru oraz po pracach adaptacyjnych i konserwatorskich będą spełniać funkcje edukacyjne i turystyczne.
Utrwalone ruiny zamku po częściowej rekonstrukcji wybranych odcinków muru oraz po pracach adaptacyjnych i konserwatorskich będą spełniać funkcje edukacyjne i turystyczne. Przebudowany w ramach projektu obiekt pozwoli na uatrakcyjnienie ruin zamku jako obiektu turystycznego i rekreacyjnego.
W pomieszczeniach zamku możliwych do odzyskania w strefie przyziemnej oraz do pozyskania w zachowanych gabarytach ścian wysokiego parteru, realizowane będą funkcje związane z obsługą ruchu turystycznego oraz elementy programu gminnego ośrodka kultury zapewniające możliwość całorocznego użytkowania obiektu. Pozwoli to na skuteczne zabezpieczenie i efektywną ochronę zabytkowej struktury.
W projekcie adaptacji założono zlokalizowanie następujących zespołów pomieszczeń:
- Punkt informacji turystycznej,
- Ekspozycję dziejów zamku,
- Bibliotekę gminną,
- Gminny klub – świetlicę,
- Pomieszczenia pomocnicze (szatnie, toalety),
- Pomieszczenia techniczne.
Realizacja projektu pn. „Rozbudowa, adaptacja i częściowa rekonstrukcja ruin zamku Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu” pozwoli zachować i ochronić obiekt materialnego dziedzictwa kulturowego.
Obiekt zostanie udostępniony zarówno mieszkańcom gminy, jak i turystom przybywającym na jej teren.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego