Oczekiwane są projekty, które nastawione będą nie tylko na działania, obejmujące grupę bezpośrednich beneficjentów, lecz takich, w wyniku których powstaną nowatorskie (w treści i formie), inspirujące i zachęcające do własnego działania materiały dydaktyczne - w formie publikacji i materiałów on-line, scenariuszy warsztatów i innych zajęć, studiów przypadku itp.
Oczekiwane są projekty spójne i realistyczne, o jasno zdefiniowanych celach i dobrze opisanych sposobach osiągnięcia tych celów, budżecie przystającym do zdefiniowanych w projekcie zadań, wiarygodnym harmonogramie.
Oczekiwane są projekty żywotne, czyli takich, których rezultaty będą trwałe z punktu widzenia uczestników (to znaczy wprowadzą rzeczywistą i możliwą do opisania zmianę w ich sposobie uczestniczenia w kulturze) oraz z punktu widzenia beneficjentów niebezpośrednich (to znaczy, że w ramach projektu zostaną wytworzone i sprawdzone konkretne metody pracy w dziedzinie edukacji kulturalnej, opracowane pomysły inspirujące dla innych).
Oczekiwane są projekty żywotne , które wypełnią lukę pomiędzy skostaniałymi instytucjami kultury, a realizowaną często zupełnie "obok" aktywnością młodych ludzi, dla których kultura to często przede wszystkim popkultura i media.
Możliwe formy realizacji programu:
- cykle nowatorskich działań edukacyjno-animacyjnych - np. warsztaty (dla beneficjentów bezpośrednich - młodzieży), szkolenia (dla osób pracujących z młodzieżą)
- opracowanie i testowanie innowacyjnych programów szkoleniowych z zakresu edukacji kulturalnej
- autorskie, twórcze działania o wyraźnym nastawieniu edukacyjnym i animacyjnym
Więcej szczegółów i materiały do pobrania na stronie www. fundacja.orange.pl