W dniu 26 czerwca 2010r. nad brzegiem Pilicy w Tamie w Inowłodzu po raz dziesiąty odbyła się Gminna Sobótka. Obchody świętojańskie to wielkie święto powitania lata i wczasowiczów odpoczywających w naszej Gminie.
Impreza rozpoczęła się uroczystym podpaleniem ogniska przez gospodarza Wójta Gminy Inowłódz Cezarego Krawczyka i Radną Rady Gminy Danutę Baranowską.
Organizator powitała wszystkich gości, władze gminy, mieszkańców, wczasowiczów, turystów i wszystkich sympatyków gminy.
Po czym rozpoczęły się występy artystyczne zespołów.
Jako pierwszy wystąpił zespół wokalno-muzyczny ze Świetlicy Wiejskiej w Brzustowie pod kierownictwem Zbigniewa Kosylaka.
W następnej kolejności zaprezentował się wokalista Witold Zawistowski. Prezentacje pieśni sobótkowych i tańców ludowych przedstawił Zespół Folklorystyczny Brzustowianie z Brzustowa pod kierownictwem Wiesława Kopacza.
Gościnnie na zaproszenie organizatora wystąpił Zespół Mali Smardzewianie z gminy Tomaszów Mazowiecki, którego instruktorem muzycznym jest Edward Rogowski.
Młodzi artyści zaprezentowali wspaniały barwny występ.
Głównym punktem imprezy był KONKURS NA NAJPIEKNIEJSZY WIANEK SOBÓTKOWY. Komisja w składzie:
-Pan Cezary Krawczyk Wójt Gminy Inowłódz
-Pan Robert Pawłowski Radny Rady Gminy
-Pani Elżbieta Kośka przedstawiciel Urzędu Gminy
-Pani Stanisława Seliga emerytowany nauczyciel
dokonała trudnego zadania oceny wianków, kierując się następującymi kryteriami: estetyka wykonania, materiały ekologiczne, tradycja regionu. Komisja przyznała dwie pierwsze nagrody dla: Koła Emerytów Rencistów i Inwalidów w Inowłodzu i Pani Jadwigi Śmigiel przewodniczącej KGW w Królowej Woli. Dodatkowo Jury nagrodziła siedmiu wykonawców wianków. Wszyscy nagrodzeni otrzymali nagrody rzeczowe, a pozostałych wykonawców wianków nagrodzono słodyczami. Następnie przy akompaniamencie melodii starej pieśni ,,Wiła wianki” korowód z wiankami udał się nad brzegi Pilicy, gdzie uroczyście wszystkie wianki zostały puszczone na wodę.
Kolejne występy artystyczne zaprezentowały:
Zespół Ludowy Królowianki oraz Zespół wokalno-muzyczny Gracja. Zabawa przednia trwała do późnych godzin po północy. Celem imprezy była popularyzacja obrzędów i sztuki ludowej oraz ocalenie od zapomnienia pieśni, tańców i strojów ludowych.
Ta wyjątkowa noc była ciepła, wesoła i beztroska. Dopisała pogoda. Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem, a goście fajnie się bawili. Żal było wracać do domu.
Organizator dziękuje wszystkim sponsorom, darczyńcom i wszystkim, którzy w jakimkolwiek stopniu przyczynili się do zorganizowania biesiady sobótkowej.
B. Maciejczyk