Działo się, działo...
W dniu 9 maja 2023 roku w Domu Ludowym w Królowej Woli odbyło się spotkanie z Dobromirem Makowskim - pedagogiem, nauczycielem, autorem projektu RAPPEDAGOGIA, autorem książki: „Wyrwałem się z piekła”, założycielem Centrum młodzieżowego w Pabianicach, założycielem Fundacji” PAMPA”, wokalistą muzyki HIP-HOP, która jest elementem pracy profilaktycznej z młodymi ludźmi.
Spotkanie skierowane było dla uczniów klas 6, 7 i 8 szkół podstawowych z terenu Gminy Inowłódz, głównie z uwagi na akcelerację zjawisk przemocy dzieci wobec dzieci w naszym kraju oraz zjawisk przemocy w rodzinie.
Dobromir „Mak Makowski” w inteligentny i przebiegły sposób przedstawił obecnym, jak niebezpieczny i zakłamany jest świat, który ich otacza. Codzienny natłok informacji z medii społecznościowych w skuteczny sposób deformuje ich wrażliwość na prawdę, zniekształcając najważniejsze wartości w życiu, dając im przyzwolenie do czynów nie zgodnych z prawem, tj. do krzywdzenia, wyszydzania, poniżania, krytykowania, bicia, czy hejtowania. Dobromir Makowski w błyskotliwy sposób poprzez ćwiczenia udowodnił, że nie potrafimy być asertywni, stawiać czoła dilerom narkotyków, walczyć o swoje, bo nie czytamy książek, które pogłębiają naszą wiedzę, poszerzają zasób słów, uczą dążenia do odkrywania nieznanego. Według Makowskiego, jeśli nie jesteś w stanie znaleźć argumentu, żeby odmówić wzięcia jakieś używki, zawsze możesz powiedzieć NIE, BO NIE i nie trzeba się z tego tłumaczyć. Trzeba ćwiczyć poczucie własnej wartości poprzez uczenie zachowań asertywnych, stosowanie zdrowego stylu życia i samodzielnego organizowania czasu wolnego, rozbudzania zainteresowań zgodnych z indywidualnymi zainteresowaniami. Ciągła praca nad sobą w końcu przyniesie pozytywne efekty i satysfakcję. Pomiędzy dialogiem z obecnymi Dobromir Makowski opowiadał o swojej trudnej przeszłości, o ojcu alkoholiku, matce, która popełniła samobójstwo, biedzie, zaniedbaniu i ciągłej walce o siebie. Wszystkie te trudne zdarzenia z dzieciństwa doprowadziły go do narkotyków, kłopotów z prawem. W wieku 12 lat otarł się o śmierć. Pomimo świadomości, co zaoferowali mu jego rodzice nigdy o nich źle nie mówi, dla Makowskiego tata to tata, a nie stary, mama to mama i należy im się szacunek. Swoim świadectwem w ciągu 60 min. przedstawił obecnym jak trafił za życia do piekła i jak z niego wyszedł dzięki wierze Boga. Szczere zwierzenia robiły ogromne wrażenie na dzieciach i dorosłych. Zasłuchane dzieci aktywnie brały udział w mitingu wynosząc przekazaną im wiedzę, że „ręce służą do pomagania”, że „kwiatki nie podlewamy domestosem”, jako dziecko „mamy prawa i obowiązki”, że „wszystko co mamy pochodzi od rodziców” itp.
Opowiadał, że od 20 lat nie bierze narkotyków i nie pije napojów alkoholowych. Zrozumiał, że chce pomagać innym ludziom, którzy potrzebują pomocy, zainteresowania i wiary, że może im się udać wyjść z uzależniania. Głównymi celami działań profilaktycznych jest rozwój umiejętności życiowych potrzebnych do zdrowego funkcjonowania w życiu i opóźnienie wieku inicjacji, a przez to zmniejszenie zasięgu problemowych zachowań młodych ludzi, powodujących problemy wychowawcze.
Monolog przeplatany był utworami HIP- HOPowymi, własnego autorstwa, które w ekspresyjny sposób podkreślały wartości omawiane na spotkaniu. Widownia milczała, to się śmiała, to były łzy. Czy to dzieci, czy dorośli wszyscy na pożegnanie bili brawo, bo wykład był wspaniały. Dziękujemy.
Spotkanie udało się zrealizować dzięki współpracy Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Gminnej Komisji Rozwiązań Problemów Alkoholowych w Inowłodzu.
Tekst/Foto: GOPS w Inowłodzu