Foto_MiziakZacznijmy do tego, że jestem bardzo dumny z faktu, że przyszło mi się urodzić w Inowłodzu. Nie za wielka w tym moja zasługa, ale fakt jest. Podobnie jak inny, że miejscu temu oddałem się bez reszty, z duszą i ciałem. Życie miotało mną trochę po kraju, a nawet świecie, ale nigdzie nie zapuściłem korzeni, wiedząc, że mam je tutaj! Nigdy nie zapomniałem słów piewcy „inowłodzkich kwiatów”, że gdziekolwiek by nie był, wracał do Inowłodza, choćby myślą, gdy nie mógł inaczej.

Zamek_szkicZamek króla Kazimierza

Galeria jest wprawdzie z nazwy „Zamkowa”, ale niewiele w niej od początku było o zamku. Opisany został „Idzi” i wzgórze świątynne, nawet inowłodzka plebania i jej renowacja, a zamek cierpliwie czekał na swoją kolej. Co prawda, to prawda. Tamte renowacje były wcześniejsze, więc dochowując wierności chronologii wysunąłem je na czoło renowacyjnych prezentacji. Chcąc być wiernym do końca i bez reszty, powinienem jeszcze teraz opisać np. historię inowłodzkich mostów i starego, miejskiego rynku, bo przywracano im świetność, zanim przyszła kolej na zamek. Obiecuję, wrócę do tych obiektów. Ale teraz najwyższa już pora zająć się kazimierzowską twierdzą, bo wieża zamkowa stoi niemal gotowa a zamkowe mury pną się do góry. Trzeba jeszcze tylko znaleźć sposób, by od tamtych renowacji inowłodzkich przejść do tej najważniejszej – tytułowej. Może taki będzie dobry?

Miasto„Trzydziestego kwietnia 1310 roku, w mieście Kowalu w ziemi kujawskiej żona Władysława Łokietka, książna Jadwiga wydała na świat syna Kazimierza. Jego przyjście na świat i narodziny uznałem za rzecz godną szczególnego wspomnienia i przekazania przyszłym pokoleniom...” – pisał w „Rocznikach, czyli Kronikach sławnego Królestwa Polskiego” nasz wielki dziejopis Jan Długosz. W kwietniu 2010 roku obchodzono uroczyście jubileusz 700- lecia urodzin Kazimierza III Wielkiego. Warto odnotować te królewskie urodziny, bo przecież przyszedł na świat człowiek, który odcisnął największe piętno w dotychczasowej historii Inowłodza i okolicy. 

Idzi_widokNajgłośniej jest teraz o inowłodzkim zamku królewskim, czekającym obecnie na rozpoczęcie prac rekonstrukcyjnych i adaptacyjnych. Faktyczną inauguracją tej inwestycji była odbudowa wieży zamkowej w 2008 roku.

Warto wiedzieć i pamiętać, że pomysł na takie przedsięwzięcie zaistniał już ok. 1980 roku, gdy konferencją naukową kończono zamkowe wykopaliska w latach 70. ubiegłego wieku. Potem jednak sprawa ucichła na długie lata, wyglądając na dzienne światło sporadycznie, np. w 2003 roku, by na dobre powrócić współcześnie.

Nie zapominajmy jednak, że na początku inowłodzkiej historii, jak też historii inowłodzkich renowacji ugruntowujących Inowłódz turystyczny był „IDZI”. Powróćmy do tamtych lat wycieczką od historii do współczesności. 

Wzgorze_Idzi_02
Z ówczesnej prasy (Tomaszowski Informator Tygodniowy)

 

 16 czerwca 2003

Rozpoczyna się wreszcie w Inowłodzu dawno już zapowiedziana inwestycja mająca zdecydowanie podnieść turystyczne walory miejscowości.